Wydzielona sypialnia w kawalerce. Czy to możliwe?

Niezbyt duża przestrzeń mieszkalna charakteryzująca kawalerki nierzadko wiąże się z tym, że nie da się wygospodarować odrębnego miejsca na sypialnię. Okazuje się jednak, że dzięki sprytowi niemożliwe z pozoru rzeczy stają się całkiem realne. Co można zrobić, by z pomysłem oddzielić przestrzeń w kawalerce?

Po pierwsze: pomysł

Ścianki działowe powstałe z lekkiego i łatwego w montażu karton – gipsu, to ciekawy pomysł na proste i zarazem efektowne rozdzielenie przestrzeni. Mimo funkcjonalności jednak wiąże się też ze zmniejszeniem powierzchni „salonowej”, ale czasem potrzeba zorganizowania intymnego miejsca odpoczynku po prostu wygrywa. W jaki sposób można dodatkowo rozdzielić te przestrzenie? Najlepiej wstawić drzwi przesuwne wykonane z przezroczystego tworzywa. I efektowna zmiana gotowa!

Umówmy się, że…

Umowny podział przestrzeni w kawalerce sprawdzi się równie dobrze. I tu wyznacznikiem nowej części wnętrza będzie choćby łóżko, ustawione np. w miejscu najbardziej oddalonym od drzwi lub we wnęce. Następnie łóżko warto zastawić meblami czy wysokimi kwiatami bądź rozbudowanym sprzętem RTV – i wydzielona przestrzeń gotowa.

Budowa antresoli tylko w szczególnych przypadkach

Ciekawym rozwiązaniem aranżacyjnym będzie zbudowanie antresoli, ale to możliwe będzie jedynie w mieszkaniach bardzo wysokich – tego typu budownictwo zarezerwowane jest głównie dla starych kamienic. Tworząc antresolę pamiętać jednak należy o wyposażeniu jej w barierkę i dobraniu łózka o właściwej wysokości lub montażu jedynie samego materaca.

Aby przestrzeń była oddzielona

W przypadku braku chęci ingerencji w układ mieszkania, wydzieloną przestrzeń łatwo można zorganizować przy pomocy zasłon zawieszonych choćby na haczykach przymocowanych do sufitu. Ciekawym i wygodnym rozwiązaniem będzie także ustawienie baldachimu, koniecznie wyposażonego w długie poły. Te rozwiązania pozwolą nie tylko oddzielić część przestrzeni i uczynić ją bardziej intymną, ale wprowadzą również pożądany element przytulności wystroju.

Niewielki metraż lubi proste formy

Na niezbyt dużym metrażu cenione są meble wyposażone w opcję składania. I takie też kanapy znaleźć można na rynku meblowym. Wystarczy składać je w ciągu dnia, by zyskać dodatkową powierzchnię, a rozkładać jedynie w razie potrzeby – szczególnie wieczorem i w nocy.

Urządzając kawalerkę warto czerpać inspiracje z blogów tematycznych, stron internetowych, pism wnętrzarskich i… z porad osób, które taka właśnie przestrzeń dobrze zorganizowały. Bo przecież się da!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ