Jak działają systemy chłodzenia podłogowego?

Chłodzenie podłogowe jest innowacyjnym rozwiązaniem, które zapewnia komfort podczas upalnych dni obniżając temperaturę powietrza we wnętrzu. System chłodzenia podłogowego jest tą samą instalacją, którą wykorzystuje się w sezonie grzewczym. Chłodzenie możliwe jest dzięki zimnej wodzie, a sam system może być wyposażony w gruntową pompę ciepła lub działać w instalacjach bez pompy, a z wykorzystaniem wód ze studni.

Chłodzenie płaszczyznowe z pompą ciepła i bez pompy ciepła

  1. Zdecydowana większość instalacji grzewczych wyposażona jest w pompę ciepła, która odpowiedzialna jest za ogrzewanie zima i chłodzenie latem. Sam proces chłodzenia może mieć natomiast charakter pasywny lub aktywny. Pierwszy będzie polegał na wykorzystaniu wody z dolnego źródła pompy ciepła, natomiast drugi na tłoczeniu ciepła w kierunku odwrotnym do tego, w którym kierowane jest podczas ogrzewania.
  2. Chłodzenie podłogowe bez pompy ciepła polega na czerpaniu wody ze studni czerpalnej, która poprzez specjalny wymiennik ciepła kierowana jest do studni chłonnej.

Korzyści chłodzenia podłogowego

  • Chłodzenie podłogowe jest zdrowsze, ponieważ systemu nie dotyczą problemy związane z powstawaniem gniazd bakterii, które mogą mieć niekorzystny wpływ na stan i samopoczucie człowieka. Nie generuje także ruchu schłodzonego powietrza, jak w przypadku klimatyzacji, co zapewnia lepszy komfort.
  • Rozwiązanie idealne jest do wnętrz, w których nie ma miejsca na klimatyzację lub estetyka wymaga zastosowania instalacji bez niej. Dzięki temu wnętrze wygląda stylowo i nowocześnie, zapewnia dodatkowo większe możliwości aranżacyjne.
  • W instalacji ogrzewania i chłodzenia nie ma grzejników, w których gromadzi się mnóstwo kurzu, a sprzątanie za nimi bywa kłopotliwe. Chłodzenie płaszczyznowe idealne jest dla wszystkich, którzy cenią sobie porządek, ale też dla alergików, dla których istotne jest, by miejsca z siedliskiem roztoczy kurzu domowego eliminować.
  • System nie wydaje żadnych dźwięków podczas chłodzenia. W odróżnieniu od klimatyzacji nie potrzebuje dodatkowego miejsca instalację.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ