Skuteczny remont mieszkania. Jak zapewnić trwałość wykonania na lata?

Remont mieszkania to dwa słowa, które nie kojarzą się często zbyt pozytywnie. Skuwane tynki, nakładane grunty, wymieniane posadzki – wszystko to trwa bardzo długo, a jeden błąd może spowodować, że koniec remontu będzie się coraz bardziej oddalał. Trzeba starannie wybierać materiały, gdyż nawet wykonanie poprawek przy niedokładnościach nie zagwarantuje trwałości wykonania na lata. Jak ją zapewnić i sprawić, że remont będzie naprawdę skuteczny?

Remont starej łazienki – jakie materiały wybrać? 

W przypadku remontu łazienki konieczna może być wymiana ceramiki sanitarnej, zanim jednak do tego dojdzie trzeba skuć płytki, a niejednokrotnie również tynk, zwłaszcza wtedy, kiedy tradycyjną ceramikę łazienkową chcemy zamienić na montowaną na podtynkowych stelażach. Jeśli zależy nam na zwiększeniu ergonomii to może być to dobre rozwiązanie, o ile nie będzie wymagało przebudowy instalacji wodno-kanalizacyjnej. Większą wagę należy przywiązywać do wyboru wykończenia ścian i podłóg. Tu doskonale sprawdzą się płytki do domu Klink, oczywiście charakteryzujące się niską nasiąkliwością. Jest jeszcze jedna dobra wiadomość. Wcale nie trzeba skuwać poprzednich płytek, cienkie gresy sprawdzą się idealnie, gdyż podniosą powierzchnię podłogi tylko o jakieś 2 cm. Oczywiście trzeba sprawdzić przed ich przyklejeniem czy nie będzie konieczne powiększenie otworów drzwiowych, aby można je było bez problemu otwierać i zamykać. Trzeba również sprawdzić czy stare płytki nie są uszkodzone, opukując je lekko drewnianym młotkiem. Wszystkie te, które nie są stabilne lub są pęknięte trzeba usunąć, a w ich miejsce nałożyć zaprawę. Potem należy wyrównać powierzchnię całej podłogi szlifując ją i pokrywając środkiem gruntującym. Na tak przygotowaną powierzchnię można przyklejać płytki do domu, najlepiej w większym rozmiarze, gdyż fugi starych i nowych płytek nie mogą się pokrywać. To zapobiega pękaniu nowej powierzchni płytek. Taki sam mechanizm można zastosować na ścianach, także w innych pomieszczeniach. Dzięki temu remont mieszkania może być skuteczny, trwały, a jednocześnie wolny od pyłu i gruzu.        

plytki klink

Remont kuchni – zmiana aranżacji i uzyskanie mniej brudzącego się efektu 

Jak wiadomo kuchnia, to jedno z tych pomieszczeń, gdzie wilgotność jest znaczna. Dodatkowo gotowanie powoduje odpryski oleju na ścianach, przez co ponowne malowanie jest konieczne. Dlatego w miejscach strategicznych konieczne jest zastosowanie płytek do domu, które są nienasiąkliwe i łatwe w czyszczeniu. Spieki kwarcowe są niezwykle efektowne i można je wykorzystać również na blaty. Dzięki temu kuchnia zyska jednolity i trwały efekt. Oczywiście do płytek trzeba dobrać odpowiednią wodoodporną fugę, aby remont był skuteczny. 

Nowoczesny salon w surowym stylu – wybierz kamień naturalny, który dodatkowo wyciszy ściany

Stosowanie płyt drewnianych na podłogę powoduje, często skrzypienie, a także jej podnoszenie się, jeśli nie zostały właściwie wykonane dylatacje. Chcąc stworzyć bardziej surową stylistykę wnętrza można zdecydować się na kamień naturalny. Wprawdzie podłoga nie będzie ciepła jak w przypadku drewna, jednak przy zastosowaniu ogrzewania podłogowego będzie doskonale izolować termicznie. Zastosowanie kamienia na ścianach spowoduje także polepszenie izolacji akustycznej pomieszczenia. Zatem jeżeli na tym nam zależy to przy remoncie warto wybrać granity, a także łupki kwarcytowe, wapienie, czy piaskowce i połączyć z farbą akrylową na części ściany i suficie nałożono po uprzednim oczyszczeniu, zagruntowaniu powierzchni. 

Przytulna sypialnia z trwałym wykończeniem 

Podłogi drewniane czy parkiety są bardzo efektowne, jednak ich wykonanie niezwykle pracochłonne. Decydując się na wymianę paneli drewnianych na mniej wymagające rozwiązanie warto zdecydować się na płytki do domu drewnopodobne. Można wybrać ceramiczne lub zdecydować się na płytki lvt. Obydwa rozwiązania są niezwykle trwałe i odporne na uszkodzenia, a także działanie wilgoci. W przypadku remontu w starym domu i wystąpienia grzyba na ścianie trzeba się go pozbyć, a następnie zastosować przeciwgrzybiczną emulsję gruntującą. Dalej można zdecydować się zarówno na malowanie silikonowymi farbami, jak i trwałe tapety, które można czyścić, takie jak winylowe lub wykonane z włókna szklanego. Tutaj można również liczyć na doskonałą izolację akustyczną. 

Wybór odpowiednich materiałów przy remoncie mieszkania może zagwarantować trwałość wykonania na lata. Remont nie musi być też źródłem pyłu i gruzu, co dla wielu osób jest bardzo istotne. Wśród zaprezentowanych sposobów na remont z pewnością każdy znajdzie coś, co spełni  jego oczekiwania.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ